Sayfalar

18 Kasım 2011 Cuma

Saf ve Düşünceli Romancı – Orhan Pamuk


Arka kapak:
Bir roman okurken kafamızda ne gibi işlemler yaparız? Roman kahramanlarıyla gerçek insanlar arasındaki ilişki nedir? Roman sanatı ile şiirin, resmin ve siyasetin ilişkisi nedir? Yazarın kendi sesi, imzası, özel dünyası nasıl oluşur? Romancı nerede kendisini, nerede başkalarını anlatır? Romanı gerçek yapan “gizli merkez” nedir ve nasıl kurulur? Pamuk bütün hayatı boyunca meşgul olduğu bu soruları Türk ve dünya edebiyatından örneklerle cevaplıyor.


Pamuk, bu kitapta roman okurken ve yazarken karşılaştığı harikaları, kendi kişisel deneyimleri ve hatıralarından aldığı güçle, herkesin anlayacağı bir konuşma dili ve rahatlığıyla hikâye ediyor.

İçindekiler:
Roman okurken kafamızda neler olup biter?
Orhan Bey siz bunları gerçekten yaşadınız mı?
Edebi karakter, olay örgüsü, zaman
Kelimeler, resimler, şeyler
Müzeler ve romanlar
Merkez
Sonsöz

Ben kitabı 4 saatte zevkle okuyup bitirdim. Pamuk’un sohbet edercesine yazmış olduğu bir kitap. Çok kolay bir okuma tarzı var.

Kitap bir çeşit inceleme kitabı. Yazar gençliğinden itibaren okumuş olduğu yazarlardan örnekler vererek roman yazma sanatını, roman yazarını ve okuyucusunu anlatıyor. Roman yazmak için nasıl bir bakış açısına sahip olduğunu, dünyada ki büyük ustaların büyük yapıtlarını yazarken nelerden etkilendiklerini, aslında o romanları yazmalarında ki amaçlarını anlatmaya çalışmış.

“Roman okumanın asıl zevki, dünyayı dışarıdan değil; içeriden, o dünyada yaşayan kahramanların gözünden görebilmekle başlar.” S.13

Öncelikle bir roman yazmayı planlıyorsanız kılavuz niteliğinde olacaktır bu kitap sizin için.

“Benim için romancılık, önemli şeylerden önemsizmiş gibi ve önemsiz şeylerden önemliymiş gibi bahsetme sanatıdır.” S.129

Benim için bu kitapta unutamayacağım bölüm ise; yazarın, romancıların sözcüklerle resim yaptıklarını anlattığı bölümlerdi.

Arka kapak:
Pamuk, yazı yazmanın ve romancılığın otuz beş yıllık meslek sırlarını, Harvard Üniersitesi’nde verdiği Norton derslerinde açıklıyor. Daha önce T.C. Eliot, Borges, Calvino ve Umberto Eco gibi yazarların da verdiği bu derslerde, Pamuk edebiyat ve sanat anlayışını bir bütün olarak sunuyor.

İletişim Yayınları
145 Sayfa

Hemen satın almak için tık tık.

1 yorum:

  1. Ben de bu kitabı severek okumuştum, hem okur hem de yazmak isteyen için aydınlatıcı bir kitap, paylaşımınız için teşekkürler:)

    YanıtlaSil